Управління Держрибагентства у Чернігівській обл. (Чернігівський рибоохоронний патруль)

Украина, Винницкая область, Барский район, Адамовка
5 подписчиков
53 / 2.11
Он с нами с 15.06.2020 07:11:32 г.

Чернігівським рибоохоронним патрулем за тиждень зафіксовано 12 порушень Правил рибальства

За тиждень з 1 по 8 липня 2020 року Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано 12 порушень Правил рибальства. Так, складено шість протоколів за ч. 4 ст. 85 КУпАП (рибальство із застосуванням заборонених знарядь лову), з яких один з ознаками кримінального правопорушення та шість протоколів - за ч. 3 ст. 85 КУпАП (порушення правил рибальства).

Всього у порушників вилучено 8 кг незаконно добутих водних біоресурсів та 11 од. заборонених знарядь лову. Нараховано штрафів на загальну суму 400 грн. Збитки, завдані рибному господарству України, склали 8 687 грн.

Для прикладу, другого липня на озері біля с. Хибалівка Куликівського району Чернігівським рибоохоронним патрулем викрито жителя с. Вересоч, який за допомогою 2 од. сіток зяберних (одностінних) встиг виловити 2 екз. карасів сріблястих. Завдано збитків рибному господарству у розмірі 34 грн.

Четвертого липня на р. Десна, біля с. Ладинка Чернігівського району виявлено мешканця смт Олишівка. Правопорушник виловлював рибу за допомогою 3 од. сіток. До тенет браконьєра потрапило 0,5 кг риби: 2 екз. плоскирки та 1 екз. плітки. Збитки склали 153 грн.

На порушників складено адміністративні протоколи за ч. 4 ст. 85 КУпАП. Матеріали справ направлено до районних судів області для винесення рішення про притягнення винних осіб до відповідальності. Рибу і заборонені знаряддя лову вилучено.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


развернуть

Червонокнижні види риб Чернігівщини. Стерлядь прісноводна

Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового та марену дніпровську. Наступний представник – стерлядь прісноводна.

Стерлядь прісноводна або чечуга (Acipenser ruthenus Linnaeus) відноситься до класу - Променепері риби (Actinopterygii), ряду Осетроподібні (Acipenseriformes), родини Осетрові (Acipenseridae). Цей вид один з 17-ти видів роду та один з 5-ти видів роду у фауні України.

Вилов стерляді заради її м’яса, чорної ікри та інших продуктів був традиційним промислом в усіх регіонах, де зустрічалися осетрові – в басейнах Чорного, Азовського та Каспійського морів, в річках Сибіру, в Північній Америці тощо. Тим не менш, скорочення чисельності стерляді внаслідок надмірного вилову та порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води, призвело до заборони її вилову в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні.

У 1994 році даний вид риби був занесений до Червоної книги України, Європейського червоного списку, МСОП, Бернської та Боннської конвенцій, CITES як зникаючий вид.

Стерлядь - прісноводна придонна риба. Має видовжене, веретеноподібне, невисоке тіло. Нижня губа посередині перервана, вусики торочкуваті. Найбільша довжина до 1–1,2 м, маса до 16 кг, тривалість життя близько 30 років. Верхня частина тіла темна, сірувато-бура, часто із зеленкуватим чи синюватим вилиском, боки сіруваті, сталево-сріблясті, черево жовтувате або молочно-біле.

Стерлядь тримається поодинці або невеликими групами на глибоких руслових ділянках річок з чистою прохолодною проточною водою і піщаним або піщаногальковим ґрунтом. Статевозрілими самці стають у віці 3, переважно 4-6 років, при довжині понад 35 см, самки у 5–9 років при довжині понад 45 см. Нерест проходить у квітні – травні, зазвичай при температурі води 12–17°С. Плодючість до 110–140 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається на глибоких руслових ділянках із швидкою течією і гальковим або кам’янистим ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються до місць постійного життя.

Живиться стерлядь ракоподібними, молюсками, личинками комах та іншими тваринами дна, рідше дрібною рибою. Це надзвичайно обережна риба. Інколи, переважно вночі або ввечері, вона піднімається до поверхні води, щоб поживитись комахами, зокрема одноденками, які падають у воду. Для цього риба перекидається догори черевом. Взимку не живиться. У цей час стерлядь перебуває в глибоких ямах. Вона залишає їх лише після сходу криги, перед початком нерестової міграції.

Чорна ікра стерляді – одна з найкращих на ринку вишуканих делікатесів. Стоїть на третьому місці в так званому рейтингу «ікорної ієрархії», після білуги і осетра. Чорна ікра цінний харчовий продукт, що містить різні вітаміни (А, група В, C, E, D), макро- та мікроелементи (кальцій, фосфор, селен та інші), незамінні амінокислоти та омега-3 ненасичені жирні кислоти.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так за один екземпляр виловленої стерляді прісноводної розмір компенсації складає 48 000 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Довідкова інформація

У 2012 році Національний банк України випустив дві пам’ятні мотети номіналом 2 гривні (нейзильбер) і 10 гривень (срібло), присвячені зникаючому виду – стерляді прісноводній.

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


развернуть

Чим і на що можна ловити рибу, щоб не отримати штраф – поради рибалкам від Чернігівського рибоохоронного патруля

Риболовля – цікаве захоплення багатьох людей різної статі та віку. Хто хоч раз побував із вудкою на водоймі і насолодився ні з чим незрівнянною радістю спілкування з природою, хто зловив першу у своєму житті рибу, ніколи цього не забуде! І згодом маленьке хобі переростає у велике захоплення, навіть у всепоглинальну пристрасть.

Але збираючись на водойму слід пам’ятати, що у любительській і спортивній риболовлі є обмеження, яких потрібно дотримуватись рибалці, щоб з любителя не перетворитися на браконьєра.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує рибалкам – любителям «зі стажем», а особливо тим хто тільки вирішив спробувати себе в ролі риболова про дозволені знаряддя та способи лову водних біоресурсів.

Знаряддя лову, які дозволені для любительського та спортивного рибальства поділяються на пасивні та активні.

До пасивних відносяться стаціонарні знаряддя (пастки) - закриті зверху дрібні пастки для внутрішніх водойм (раколовки).

До активних знарядь лову належать: гачкові принадні, гарпунні, відціжувальні та інші.

Гачково – принадні знаряддя - жерлиці, кружки, донні, поплавцеві, нахлистові прямовисного, вертикального блесніння вудки, спінінги, перемети.

Гарпунні знаряддя - гарпунні рушниці для підводного полювання.

Відціжувальні знаряддя - сачок або підсака.

Інші - щипці для збирання молюсків.

Раколовки - дрібні, закриті зверху пастки для ловлі раків (з крилами та відкрилків або без).

Гачкові принадні знаряддя ловлі – знаряддя, основним функціональним елементом яких є рибальський гачок з принадою. Захоплення та утримання об’єкту лову відбувається в результаті заковтування принади з гачком. На водоймах загального користування - з берега або з човна, дозволено рибалити гачково – принадними знаряддями із загальною кількістю гачків не більше п'яти на рибалку.

Рибальський гачок – основна функціональна складова вудки, слугує для насаджування принади та зачепу риби під час підсікання. Риболовний гачок складається з голівки, за допомогою якої гачок закріплюється до волосіні, цівки та закруту.

Жерлиці - використовують для лову хижих риб на живця влітку та взимку.

Кружки – плаваючі жерлиці, діаметром 120-150 мм, товщиною – 30 мм, із жолобом по ребру, в який намотується шнур довжиною до 15 м з грузилом з наскрізним отвором. Маса грузила залежить від товщини шнура, виду та розміру живця. На воді кружки встановлюються в шаховому порядку. Хижа риба, схопивши живця розмотує шнур та цим перевертає кружок нижнім боком, пофарбованим в яскравий, примітний колір. Використовуються влітку.

Вудка – гачкове знаряддя ловлі риби, що складається з вудлища та волосіні, до якої кріпиться гачок. Вудлище - характерний функціональний елемент вудки, що уявляє собою гнучкий прут, та призначений для закидання волосіні, підсікання та витягування риби.

Розрізняють літні та зимові вудки. Любительський лов риби лов риби в зимовий період дозволяється зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше № 10 та мор мишкою.

Літні своєю чергою поділяються на поплавцеві, донні, на хлистові та спінінги.

Поплавцева вудка – знаряддя любительського лову риби, характерним елементом якого є поплавець, який виконує функцію сигналізатора клювання, а також утримує гачок з принадою на необхідній глибині, що надає можливість обловлювати всю товщу води від поверхні до дна. Призначене для лову мирних та хижих видів риб на різній глибині. Використовують як літні так і зимні поплавцеві вудлища. Оснащення може бути рухоме або фіксоване. У разі рухомого оснащення може використовуватися невелика (4-6 см в діаметрі) інерційна котушка.

Донна вудка – знаряддя ловлі, призначене для лову риби з дна. Використовуються як літні поплавцеві так спеціальні доні вудлища з довжиною 1,5-2 м, з більшим діаметром (до 20 мм) в основі (комлі). Оснащення може бути «глухе» та рухоме.

Спінінг – вудка, призначена для ловлі хижих риб на динамічну принаду. Спінінгове вудлище забезпечує закидання волосіні з важкою принадою на значну відстань. Конструктивною особливістю спінінгового вудлища є руків'я, виготовлене з пробки, пористої гуми, шкіри або дерева з гумовим буфером на кінці, та обладнане котушкотримачем. Довжина вудлища залежить від відстані, з якої ведеться лов риби та виду принади. Опорядження спінінгу рухоме (котушкове).

Зимові вудки – характеризуються скороченим (зимовим) вудлищем. Для зимового лову риби використовують в основному блешні прямовисного, горизонтального занурення, мормишки різних форм, розміру та кольору.

Рушниці для підводного полювання розрізняють, в залежності від устрою силового механізму: рушниці з пружинним та гумовим боєм, пневматичні, гідропневматичні.

Гарпунна рушниця має сталевий стрижень зі знімним (на різьбі) наконечником. Гарпуна поєднується з рушницею за допомогою линя. На рушниці з гумовим боєм сила пострілу регулюється натягом гумового джгута, а на пневматичній рушниці – кількістю рухів спеціальною помпою, що нагнічує повітря. Для намотування запасу линя в конструкції рушниці передбачені спеціальні зачепи, або котушка.

Любительський лов риби (за виключенням підводного полювання) базується на використанні її харчових рефлексів, тому принада в опорядженні любительських знарядь лову – це корм або його імітація, що принаджує рибу рухом, кольором, запахом до місця лову та змушує взяти гачок. Принаду настромлюють на гачок або гачки закріплюють на принаді (наприклад, на блешні), та (у разі лову мирних риб) у якості прикорму додають у воду.

Принади поділяються за складом на: природні або їстівні (рослинні, тваринні, комбіновані) та штучні або неїстівні.

Тваринні принади заведено називати нажив, рослинні або штучні принади, що надягаються на гачок – насад.

До нажив та насад можуть додаватися також природні та штучні атрактанти (лат. attrahere – притягувати) – стимулятори запаху та смаку (м’ясо-кісткова, рибна мука, соняшникова, анісова конопляна, арахісова, укріпна, часникова олії, часник, ванілін, цукор, шоколад, карамель тощо).

Штучні принади виготовляються з неїстівних для риби матеріалів та імітують природний корм.

Найпоширенішими є штучні принади для лову хижих риб спінінгом, які імітують рибу в русі: блешні, воблери, девони, м’які пластикові принади, тощо.

Прикорм - принада, що складається з кормових компонентів для принадження риби до зони облову, вноситься як у годівницях, що є елементами опорядження, так і окремо. До складу прикорму можуть входити кормові компоненти рослинного та тваринного походження, атрактанти, а також основа, що уповільнює вимивання прикорму, наприклад, глина. Прикорм може вноситись за певний час до початку лову або безпосередньо під час нього.

Прикормлювання не заборонене чинними Правилами рибальства, хоча може значно підвищити інтенсивність лову (особливо у разі систематичного попереднього прикормлювання на певному місці) та сприяє засміченню водойм на ділянках з великим риболовним навантаженням.

Захопившись риболовлею потрібно пам’ятати про добову норму вилову і розмірний ряд водних біоресурсів.

За добу одній особі дозволено виловити та вивезти з водойм загального користування: риби – 3 кг, раків – 30 шт, мотиля - 0,1 кг. На водоймах спеціального водокористування та закріплених за громадськими організаціями: риби – 5 кг, раків – 50 шт. Дозволено забрати одну трофейну рибу, якщо її вага перевищує допустиму норму.

Забороняється вилов водних біоресурсів, менших за такі розміри: сом – 70 см, судак – 42 см, білий амур і товстолоб – 40 см, щука – 35 см, лящ – 32 см, короп і підуст – 25 см, чехоня – 24 см, синець – 22см, лин – 20 см, плітка – 18 см та рак – 10 см.

Детальніше з Правилами рибальства можна ознайомитися на сайті рибпатруля за посиланням або на сайті Верховної ради України за посиланням.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

развернуть

На Чернігівщині під час нересту у браконьєрів вилучено 958 кг незаконно добутої риби та понад 16 км сіток

З 25 березня по 29 червня 2020 року на Чернігівщині тривала весняно- літня нерестова заборона щодо вилову водних біоресурсів.

У цей період дозволялось тільки любительське рибальство однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега за межами нерестовищ.

Але попри заборону, не дивлячись на проведену потужну роз’яснювальну роботу серед населення за допомогою місцевих засобів інформації, особистих зустрічей начальника Управління Держрибагентства у Чернігівській області та державних інспекторів з громадськістю, рибалки порушували правила рибальства.

Так, протягом нерестової кампанії інспекторами Чернігівського рибоохоронного патруля викрито 589 порушень Правил рибальства. Зокрема, 260 порушень - за ч. 4 ст. 85 КУпАП (рибальство із застосуванням заборонених знарядь лову), з них 14 - з ознаками кримінальних правопорушень.

Також складено 275 протоколів за ч. 3 ст. 85 КУпАП (порушення правил рибальства) та один - за ст. ст. 88 - 1 КУпАП (порушення порядку придбання, збуту водних біоресурсів). Крім цього, складено 53 акти виявлення безхазяйного майна, згідно яких з водойм вилучено 341 кг риби та 443 од. сіток.

 «Всього у порушників за нерестовий період 2020 року вилучено 958 кг риби та 787 од. заборонених знарядь лову, в тому числі 767 сіток, загальною довжиною 16 697 метрів. Накладено штрафів (за постановами судів та органів рибоохорони) на суму 75 975 грн. Загальна сума збитків, завданих рибному господарству, склала 192 578 грн», - зазначив начальник Управління Держрибагентства у Чернігівській області Микола Каленюк.

Нагадаємо найрезонансніші правопорушення, що були викриті Чернігівським рибоохоронним патрулем у ході спільних рибоохоронних рейдів з Національною поліцією області протягом нерестової кампанії.

28 квітня на р. Десна, поблизу с. Шестовиця Чернігівського району викрито місцевого жителя, який виловлював рибу за допомогою 2 од. сіток. До тенет браконьєра потрапило 23 кг риби: плітка – 159 екз., плоскирка – 5 екз., окунь – 3 екз. та йорж звичайний - 7 екз. Збитки, завдані рибному господарству України, склали 13 804 грн.

29 квітня на р. Десна, поблизу с. Максаки Менського району мешканець м. Миколаївка виловлював рибу за допомогою 2 од. сіток поріжних. На момент затримання у браконьєра виявлено 57 кг риби: лящ – 59 екз. та по 1 екз. плітки, підуста та карася сріблястого. Завдано збитків у розмірі 10 166 грн.

П’ятого травня на р. Десна, поблизу с. Авдіївка Куликівського району виявлено двох порушників, які виловлювали рибу з човна за допомогою цілого арсеналу заборонених знарядь лову: 9 од. сіток, 4 од. остей та електровудки "Samus725 МР". У правопорушників виявлено 56 кг риби: сом – 19 екз., лящ – 6 екз., по 2 екз. судака, карася сріблястого і плоскирки та 1 екз. підуста. Збитки склали 10 251 грн. Браконьєрами виявились жителі м. Чернігів та с. Слобода

На всіх правопорушників складені протоколи за ч. 4 ст. 85 КУпАП, які направлені до районних судів області для винесення рішення про притягнення винних осіб до відповідальності. Незаконно добуту рибу та заборонені знаряддя лову вилучено.

По всіх вищезазначених фактах Нацполіцією відомості про кримінальні правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

развернуть

Чернігівським рибоохоронним патрулем за сім днів вилучено 143 кг незаконно добутих водних біоресурсів та 160 од. заборонених знарядь лову

За тиждень з 25 червня по 2 липня 2020 року Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано 89 порушень Правил рибальства. Так, складено 35 протоколів за ч. 4 ст. 85 КУпАП (рибальство із застосуванням заборонених знарядь лову), з яких один з ознаками кримінального правопорушення та 40 протоколів - за ч. 3 ст. 85 КУпАП (порушення правил рибальства).

Крім цього, складено 14 актів виявлення безхазяйного майна, згідно яких з водойм вилучено 95 кг риби та 120 од. сіток.

«Всього у порушників вилучено 143 кг незаконно добутих водних біоресурсів та 160 од. заборонених знарядь лову. Нараховано штрафів на загальну суму 3 090 грн. Збитки, завдані рибному господарству України, склали 14 849 грн», - зазначив начальник Управління Держрибагентства у Чернігівській області Микола Каленюк.

Для прикладу, 25 червня на озері поблизу с. Купчичі Сосницького району виявлено жителя смт Сосниця, який за допомогою сітки зяберної (одностінної) виловив 1 екз. товстолоба, загальною вагою 10 кг. Збитки, завдані рибному господарству, склали 255 грн.

26 червня на оз. Вир, біля с. Жилин Млинок Козелецького району викрито місцевого жителя, який за допомогою сітки «ятір» виловив 1 екз щуки. Завдано збитків у розмірі 340 грн.

Того саме дня на р. Десна, поблизу с. Киселівка Чернігівського району місцевий житель за допомогою сітки зяберної (одностінної) виловив 1 кг риби: по 2 екз. клепця і плоскирки та 1 екз. плітки. Збитки склали 323 грн.

На порушників складено адміністративні протоколи за ч. 4 ст. 85 КУпАП. Матеріали справ направлено до районних судів області для винесення рішення про притягнення винних осіб до відповідальності. Рибу і заборонені знаряддя лову вилучено.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

развернуть
Показать еще
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!