А що ви знаєте про пічкура звичайного?


Пічкур звичайний (Gobio gobio) - невелика срібляста риба, яка відноситься до класу променепері риби (Actinopterygii), родини коропові (Cyprinidae). В народі ще називають - явдошка, бобир, бубирь, пескарь.

Розповсюджений у прісних водоймах Європи та Азії. В Україні пічкур поширений повсюдно, навіть в гірських річках і струмках.

Має валькувате, з видовженим хвостовим стеблом, вкрите відносно великою лускою тіло. Рот нижній, у кутках його є по одному добре розвиненому вусику. Спина зеленувата, на сріблястих боках близько 10 чорних або бурих плям. Плавники з темними рисками, непарні - сірі, парні - блідо-жовті.

Довжина тіла рідко досягає 22 см. Найчастіше трапляються особини не більше 10-15 см, живою масою 20-40 грамів.

Виявити пічкурів досить легко. Вони великими табунами плавають на піщаних мілинах у великих і малих річках, а також у проточних озерах і ставках.

Влітку тримаються тих місць, що добре прогріваються. При пониженні температури відходить від берегів в глибші місця з мулистим або піщаним дном, але поблизу перекатів. Взимку вирушає до зимувальних ям. Серед зими, коли помітно знижується вміст кисню у воді, численні зграї пічкурів скупчуються біля донних джерел або водоскидів.

Статевої зрілості пічкур досягає у 3 - 4 роки за ваги понад 10 г. Навесні пічкурі у величезній кількості піднімаються з озер у річки для метання ікри. У зв'язку з порційним ікрометанням нерест пічкура розтягується інколи з кінця квітня по червень. У період розмноження їхнє забарвлення темнішає і разом із тим у самців на потилиці, лусці спини і боках та на променях грудних плавців розвивається дрібнозернистий «перлинний висип», а крім того, з’являються особливі епітеліальні горбки на шкірі. Самки можуть відкладати понад 10 тис. ікринок у кілька прийомів. За перший рік життя довжина рибок досягає близько 4 см.

Живиться пічкур личинками комах, рачками, черв’яками, рослинними організмами, які є на дні. Якщо ця риба розвивається масово, особливо в культурних ставках, її чисельність обмежують, бо вона з’їдає багато корму, який могли б використати цінніші риби. У такі ставки вселяють хижих риб. Пічкуром живляться щука, судак, білизна, головень та інші риби.

Пічкур непромисловий вид риби, але є об’єктом любительського і спортивного рибальства. Рибалки-аматори використовують пічкура як живця для лову хижих риб. Гарно ловиться пічкур на поплавкову вудку. Охоче клює на хліб, тісто, манку, хробака, опариша, мотиля і інші насадки, які він може проковтнути. Оскільки це невелика рибка, слід застосовувати маленький гачок, від № 12 і вище. Кращий період для лову - кінець весни – початок осені. Влітку пічкур харчується, але не постійно. Жор спостерігається перед нерестом і через два тижні після нього.

За незаконний вилов пічкура звичайного, згідно такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 передбачена компенсація у розмірі 17 грн. за один екземпляр.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!