А що ви знаєте про підуста звичайного?


Підуст звичайний (Chondrostoma nasus) - відноситься до класу променепері риби (Actinopterygii), родини коропові (Cyprinidae). Зовні за формою тіла схожа на більшість так званих “білих” риб, але легко розрізняється за губами. Та й сама назва цієї риби пов’язана із губами або “устами”. Верхня губа підустів недорозвинена, через що рот знаходиться в нижній частині рила, а саме рильце утворює щось на кшталт хрящуватого носа.

Зустрічається у багатьох водоймах Європи, крім басейнів Балтійського, Білого і Баренцового морів, річок Апеннінського півострова та півдня Іспанії. В Україні утворює самостійний підвид – підуст дніпровський.

Проживає у річках зі швидкою течією, уникає порогів, перекатів і заток з повільною течією. Тримається на глибоких місцях з піщаним, кам'янистим або глинистим дном, уникає мулистих ділянок. Зграйна риба, кількість особин у зграї – від кількох десятків до кількох сотень. Плаває біля дна під кутом до нього, зішкрібаючи своїм унікальним ротом детрит та водорості. Також може живитися ікрою інших риб і безхребетними. Зимує у глибоких ямах. Дуже чутливий до забруднення води.

Має видовжене, вкрите дрібною лускою тіло. Голова невелика, рот нижній, знаходиться під хрящовим носом. Нижня щелепа загострена, вкрита роговим чохлом, губа щелепи розвинена слабко. Глоткові зуби однорядні, зазубрені. Кишечник у 2-3 рази довший за тіло. Спина - зеленувато-чорна, боки та черево - сріблясті. Спинний плавець - сірий, інші - здебільшого червоні, хвостовий має чорну окантовку. Досягає довжини  – до 40 см, ваги – до 1,6 кг. Тривалість життя близько 10 років.

Статевої зрілості самці досягають у 3 - 4 роки, самиці - у 4 - 5 років. Нереститься на мілководних ділянках річок при температурі води близько 10 °С. На нерест риби збираються великими зграями, у яких кількість самців значно перевищує самиць. Обирають місця із чистою водою, здійснюючи переднерестові міграції. Тривалість нересту не перевищує одного тижня. Плодючість самок неоднакова. залежить від віку та розміру (9-30 тис. ікринок). Ікра підуста білувата, досить велика (з просяне зерно).

Завдяки тому, що підуст харчується в переважній більшості рослинним кормом, тому на гачку рибалок він не частий гість. Окрім цього має велику кількість дрібних кісточок і низьку калорійність м’яса, через що й не славиться у гастрономії.

Ловлять підуста переважно на поплавкову вудку та з човнів у проводку і тільки в русловій частині річок, так як біля берегів ця риба не буває. В якості приманки полюбляє гречану кашу. З досвіду рибалок - любителів – кращою наживкою для підуста є крупні мурашині білі яйця, які обережно насаджуються на гачок по 2-3 штуки.

За незаконний вилов підуста, згідно такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 передбачена компенсація у розмірі 34 грн за один екземпляр.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

 

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!