А що ви знаєте про товстолоба?


Товстолоб або товстолобик (Hypophthalmichthys) відноситься родини Коропових (Cyprinidae). Нині ця риба мешкає практично у всіх водоймах України. Проте історичною батьківщиною цього виду вважається р. Амур. У ХХ столітті товстолоб був спеціально заселений в Аральське море і в р. Кубань для боротьби з цвітінням водойм. Останнім часом поширився по великих річках Європи та Малої Азії.

Успішно вирощується в умовах ставкових господарств. Переважно вирощують товстолобика білого (Hypophthalmichthys molitrix) та товстолобика строкатого, або південного (Hypophthalmichthys nobilis).

Товстолобик належить до зграєвих прісноводних риб. Має високе, подовжене, покрите дрібною лускою сріблястого кольору тіло. Шкіра - щільна і дуже міцна. Плавці - темного кольору, мають загострені верхівки. Голова велика, широка з великим опуклим чолом, що навис над низько розміщеними очима (ця прикмета властива тільки товстолобам, саме від цього походить і їх назва). Рот великий, нижня щелепа трохи виступає вперед, а верхня навпаки - назад.

На відміну від інших представників коропових у товстолобика немає зубів, проте його так званий «цідильний апарат» дає можливість фільтрувати воду і затримувати елементи живлення. Ця риба є прекрасним меліоратором водойм. За допомогою свого ротового апарату товстолобик профільтровує зацвілу, зелену і каламутну від детриту воду. Через пристрасть до поїдання водоростей в великих кількостях, товстолобика називають «річковою коровою». Завдяки цій же якості товстолобиком штучно зариблюють озера та ставки для їх очищення від зайвої зелені.

Довжина дорослого товстолобика досягає 1 метра, а маса - до 40 кг, але зустрічаються і більші особини. Віддає перевагу водосховищам, місцевості з мулистим дном, де росте багато м'якої рослинності та місцям зі слабким, тихим плином. Мешкає на глибині 3-3,5 м.

Статева зрілість товстолобиків настає у віці 3-4 років. Нереститься після досягнення температури води 18-20°C, що збігається з різким підняттям води в річці - в травні-червні. Ікру викидає на течії в місцях з вирами. Ікра пелагічна, у воді набухає та збільшується в розмірах і розвивається, пливучи вниз за течією. При попаданні в стоячу воду ікра тоне і гине. Необхідно 100 і більше кілометрів русла річки з течією для розвитку ікри. Плодючість висока - у великих рибин масою понад 20 кг - до 3 мільйонів, у ставкових риб масою до 8 кг - до 1 мільйона ікринок.

Поведінка товстолобика залежить від часу доби. Вранці і ввечері він підпливає ближче до берега і повільно переходить від одного рослинного острівця до іншого. Коли сонце встає вище – залишає прибережні зони і йде на глибину, віддаляючись від берега. Товстолобики завжди тримаються зграями і, навіть коли переміщаються в пошуках їжі, не відходять далеко один від одного.

У природі на період зими впадає у сплячку у заглибинах нешвидких річок. Харчуються переважно дрібними водоростями на мілководді. Перші дні після переходу на активне живлення він споживає зоопланктон, але після досягнення 16 мм починає також харчуватися фітопланктоном. Незабаром фітопланктон - дрібний, малокалорійний, але наявний у великій кількості корм - стає єдиним джерелом їжі для товстолобика. Навесні основною їжею товстолобиків є детрит, влітку, в період цвітіння, - фітопланктон. Інтенсивність харчування зростає при переході на водоростеве харчування.

Втім, меню товстолобика залежить і від самого виду риби. За твердженням вчених, білий товстолобик харчується фітопланктоном, а ось строкатий – полюбляє протеїн та білок (зоопланктон, що впливає на швидке зростання риби). І тільки лише гібридний товстолобик посідає «золоту середину» – може харчуватися як фіто -, так і зоопланктоном.

Досвід рибалок доводить, що товстолоба дуже важко впіймати на вудку. Зокрема, вони не радять ставити поплавки вертикально, адже ця риба вміє аналізувати те, що водорості плавають горизонтально. А вертикальний поплавок – «щось незрозуміле» і, відповідно, його краще обійти. Якщо у водоймі достатньо планктону і ряски, то товстолобик «пасеться», і на приманку сита риба не реагує. Як і всі риби, товстолобик найбільш інтенсивно «клює» у літню пору, після нересту. Цей період припадає на кінець червня, коли вода прогріється вище 20 градусів. Для лову товстолобика рибалки-професіонали, в якості приманки, радять використовувати «технопланктон». Головною особливістю товстолобика є те, що він не вміє клювати, а просто затягує гачок в пащу.

Присутність товстолобика у водоймі дуже легко виявити. У сонячну погоду товстолобики плавають у верхньому шарі води і їх добре видно. При різких голосних звуках - сильних сплесках, гуркоті мотора, пострілах - товстолобики разом високо вистрибують з води і можуть навіть застрибнути в моторний човен.

Товстолобик має важливе промислове значення. М'ясо цієї риби досить жирне і є джерелом багатьох корисних для організму людини речовин.

У 2019 році на Чернігівщині з метою підвищення рибопродуктивності водойм та за рахунок компенсаційних коштів за збитки завдані рибному господарству, внаслідок проведених робіт по берегоукріпленню та розчищенню русла річки, було вселено до р. Десна 110 тис. екз. товстолоба, загальною вагою 3 500 кг.

Правилами любительського та спортивного рибальства передбачений мінімальний розмір товстолоба дозволений до вилову – 40 см.

За незаконне добування товстолоба постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди внаслідок незаконного добування або знищення цінних видів водних біоресурсів», передбачена компенсація у розмірі 255 грн. за один екземпляр.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» рибоохоронного патруля Чернігівщини (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!