А ви знаєте як зимують риби?


Всі тварини так чи інакше готуються до зими. Барлоги, нори, гнізда та інші пристосування допомагають їм пережити зиму. А як бути рибам?

З настанням зими у водоймах відбуваються великі зміни, які впливають на поведінку підводних мешканців. Знижується температура води, поступово зменшується світлий період доби. Потім водойми вкриваються крижаним покривом, снігом - освітленість зменшується. Довгі чотири місяці підводні мешканці існують в умовах холоду, дефіциту кисню і напівтемряви. У період зимівлі у риб різко знижується активність, практично повністю припиняється споживання їжі, сповільнюються процеси росту, знижується частота серцевих скорочень, сповільнюється реакція на подразники, швидкість обміну речовин в організмі сповільнюється і підтримується за рахунок накопичених влітку жирових запасів.

Різні види риб неоднаково перечікують цей важкий період. Багато видів теплолюбних риб таких як лящ, короп, лин, вже в жовтні - листопаді збираються у величезні зграї і відправляються у зимувальні ями. Тут вони проводять близько трьох місяців практично без руху. У тих риб, які знаходяться в самому низу, навіть утворюються пролежні на череві.

При цьому риби одного виду та віку зимують разом і великими скупченнями. Якщо яма невелика, то в ній влаштовуються абсолютно однакові особини. Іхтіологи пояснюють цю загадку природи тим, що масове скупчення риб одного виду та віку забезпечує їм оптимальні умови для зимівлі, тому що процеси обміну в організмі риб при цьому менш інтенсивні, ніж було б, якби вони зимували в поодинці.

Соми прилаштовуються вище, близько зимувальних ям – на виходах з глибин, межах ям і підвищеннях дна. Це пояснюється тим, що соми реагують на нестачу кисню у водоймі, а в ямі вже через місяць після утворення крижаного покриву рівень кисню різко знижується.

Хижі риби у зимувальні ями не ховаються. Але і мешканців таких ям не чіпають, хоча могли б таким чином на всю зиму забезпечити собі сите існування. Вся справа в тім, що риби, які знаходяться в зимувальних ямах виділяють слиз, який є ізолюючим засобом. Харчуються хижаки в зимовий період рибкою, яка взагалі не реагує на холод – пліткою, верховодкою, йоржем. Вони і становлять зимовий раціон хижаків.

Є й такі риби, для яких зима не в тягар, а навпаки - найкраща пора року! Такий минь. Тепла вода його пригнічує. Влітку, при температурі води вище 15 оС минь перестає харчуватися і впадає в сплячку, забившись під берегові нори, великі камені або корчі. А якщо температура буде вище 27 о С, ця риба і зовсім гине! Лише восени, коли вода у річках помітно охолоджується, він пробуджується і починає інтенсивно відгодовуватися. Полювати мині воліють вночі. Коли настануть тріскучі морози і річки покриються товстим шаром льоду – минь стане ще більш активним і почне розмножуватись, відкладаючи ікру на кам’янистих ділянках дна.

Є риби мандрівники, які не бажають взимку міняти звичний для них спосіб життя. Ці риби вважають за краще перебратися в більш теплі води. Так, наприклад, хамса, що мешкає в Азовському морі, інтенсивно харчується влітку, накопичуючи жир. З похолоданням води вона мігрує через Керченську протоку в Чорне море і там зимує, занурюючись на глибину до 100-150 метрів, де тепліша вода.

Є риби, які можуть пережити зиму у замороженому стані! Невеликі озера в Арктиці замерзають наскрізь. Їх мешканці - карась і чорна рибка далія з настанням зими зариваються в мул. Коли такі водойми промерзають до самого дна, риби часто виявляються вмерзлими у лід. Але, навіть перебуваючи в крижаному полоні, вони не гинуть. Навесні, коли водойми відтають, далія оживає і за коротке полярне літо встигає відгодуватися і залишити потомство.

Від того, як перезимує риба, як ми її збережемо взимку залежать і майбутні улови. Тож, збережемо разом рибні запаси наших водойм!

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує, що з 1 листопада 2020 року на Чернігівщині діє заборона на вилов водних біоресурсів на зимувальних ямах. З розташуванням зимувальних ям у водоймах на території області можна ознайомитися на інтерактивній карті за посиланням.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства, незаконного придбання чи збуту водних біоресурсів або зберігання чи реалізації заборонених знарядь лову, прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

 

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

 

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!