Червонокнижні види риб Чернігівщини. Карась звичайний або золотий


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового, марену дніпровську, стерлядь прісноводну, яльця звичайного, йоржа носаря та бистрянку російську. Наступний представник – карась звичайний або золотий.

Карась звичайний (Carassius carassius) відноситься до класу Променепері риби (Actinopterygii), ряду - Коропоподібні (Cypriniformes), родини - Коропові (Cyprinidae). Один з 4-х видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України.

В Європі живе від Великої Британії і Скандинавії на півночі до Македонії і Північної Італії на півдні. В Україні ареал охоплює річки Азовсько-Чорноморського басейнів, в тому числі й водосховища Криму, а також басейн Західного Бугу.

В окремих водоймах звичайний мешканець, в інших - поодинокий, а у ряді взагалі зник. Зникнення типових біотопів відбулось у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води та надмірного вилову. У багатьох водоймах витіснений диплоїдною формою карася сріблястого.

Карась звичайний має коротке, високе, сплюснуте з боків тіло з бічною повною лінією. Спинний плавець довгий і високий, його вершина заокруглена, задній нерозгалужений промінь товстий, з дрібними зазубринами. Основа підхвоствого плавця коротка, вершина заокруглена, задній нерозгалужений промінь товстий, з численними зазубринами. Хвостовий плавець з невеликою вирізкою. Рот невеликий, кінцевий, висувний. Спина темнокоричнева, боки бронзуваті, черевце жовтаве. У молоді на хвостовому стеблі є чорнявий поясок. Спинний та хвостовий плавці темнокоричнюваті, решта плавців червонясті. Довжина тіла понад 30 см, маса - до 1,2 кг. Тривалість життя понад 10 років.

Карась золотий тримається у заплавних водоймах, озерах, ставках зі стоячою або слабкопроточною водою та замуленим дном, що густо заросли водяною рослинністю. Витривалий до кисневого режиму. Під час промерзання водойм і літнього висихання озер перебуває у мулі на глибині понад 0,5 м. Нереститься у травні–липні. Досягає статевої зрілості у віці 2-3 років, плодючість становить майже 115 тис. ікринок. Їх відкладають трьома-чотирма порціями при температурі води не нижче 18 °С на рослинність, на глибині близько 0,5 м. Живиться здебільшого бентосними організмами, також зоопланктоном.

У 2009 році карась звичайний був занесений до Червоної книги України з природоохоронним статусом - вразливий вид. Крім того, внесений до Списку рідкісних риб Європи та МСОП.

У грудні 2019 року Укрпошта випустила маркований аркуш та буклет «Червона книга України. Прісноводні риби», де поряд з іншими рибами, занесеними до Червоної книги України, представлений і карась золотий.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так, за один екземпляр виловленого карася золотого розмір компенсації складає 330 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

 

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!