Червонокнижні види риб Чернігівщини. Мінога українська


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового, марену дніпровську, стерлядь прісноводну, яльця звичайного, йоржа носаря, бистрянку російську, карася звичайного або золотого, вирезуба причорноморського та рибця малого. Наступний представник – мінога українська.

Міноги не належать до риб, це окремий клас.

Мінога українська (Eudontomyzon mariae) відноситься до класу - Міноги (Petromyzontida), ряду - Міногоподібні (Petromyzontiformes), родини - Міногові (Petromyzontidae). Один з 4-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Мінога українська - прісноводна донна непаразитична мінога. Мешканка річок і струмків гірської і передгірської зони, а також рівнинних рік. Зустрічається у річках басейну Балтійського, Азовського, Чорного, Адріатичного і Егейського морів. В Україні відзначалася в басейнах річок: Міус, Сіверський Донець, Дніпро, Дністер, Прут, Сірет, Південний Буг і відмічена в пониззі Дунаю.

Має видовжене, вугроподібне, голе тіло. Круглий рот міног здатний скорочуватися, як зіниця ока, завдяки кільцевим м’язам. Луска на шкірі міног відсутня. Замість зябер у них сім зябрових мішків, які відкриваються отворами по боках тіла. У дорослих особин добре розвинені очі, рот, на дні присмоктувальної лійки, зуби рогові, розташовані на верхньо- і нижньощелепових платівках, на поверхні ротової лійки і на язиці. Найбільша довжина тіла дорослих особин досягає до 22 см, маса до 20 г, личинок - до 23 см і 20–25 г, тривалість життя загалом 4-7 років, з яких 4-5 припадає на личинковий період, 4-5 тижнів - на метаморфоз і 11-13 місяців на життя в дорослому стані. Верхня частина голови, боків тіла і спина в дорослих особин темно-сірі, попелясті або чорні, боки і черево сірувато-білі з сріблястим або перламутровим вилиском. Личинки зазвичай мають коричнювато-сіруваті спину і верхню частину боків тіла, жовтувато-білуваті нижні частини боків і черево.

Дорослі живуть на чистих, добре насичених киснем, із швидкою течією і дещо замуленим кам’янистим і кам’янисто-піщаним ґрунтом ділянках, личинки - у місцях з повільною течією та добре замуленим дном. Личинки тримаються на глибинах до 0,5–1 м, де закопуються в ґрунт. Статевої зрілості досягає через 6-7 місяців після метаморфозу, який проходить з середини липня до кінця вересня. Розмноження відбувається в квітні - травні при температурі води від 8-16°С. У самок завдовжки 16 – 20 см плодючість складала 5 742 – 6 066 ікринок. На нерест мігрує на невеликі відстані в чисті струмки і річечки. Личинки-піскорийки живляться детритом, найдрібнішими бентичними організмами, діатомовими і іншими водоростями. Під час метаморфозу кишечник личинок атрофується і в дорослому стані ці тварини не живляться, а після розмноження гинуть.

Чисельність міноги української катастрофічно низька. Практично зникла в корінному руслі Дніпра і його великих притоках, Сіверського Дінця і Дністра, зрідка трапляється в їх придатковій системі. Причинами зникнення є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої господарською діяльністю.

У 1994 році мінога українська була занесена до Червоної книги України, МСОП та до Європейського червоного списку.

Так як даний вид міноги віднесений до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так, за один екземпляр виловленої міноги української розмір компенсації складає 74 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» Чернігівського рибоохоронного патруля за номерами телефонів (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

 

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

 

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!