Червонокнижні види риб Чернігівщини. Стерлядь прісноводна


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового та марену дніпровську. Наступний представник – стерлядь прісноводна.

Стерлядь прісноводна або чечуга (Acipenser ruthenus Linnaeus) відноситься до класу - Променепері риби (Actinopterygii), ряду Осетроподібні (Acipenseriformes), родини Осетрові (Acipenseridae). Цей вид один з 17-ти видів роду та один з 5-ти видів роду у фауні України.

Вилов стерляді заради її м’яса, чорної ікри та інших продуктів був традиційним промислом в усіх регіонах, де зустрічалися осетрові – в басейнах Чорного, Азовського та Каспійського морів, в річках Сибіру, в Північній Америці тощо. Тим не менш, скорочення чисельності стерляді внаслідок надмірного вилову та порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води, призвело до заборони її вилову в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні.

У 1994 році даний вид риби був занесений до Червоної книги України, Європейського червоного списку, МСОП, Бернської та Боннської конвенцій, CITES як зникаючий вид.

Стерлядь - прісноводна придонна риба. Має видовжене, веретеноподібне, невисоке тіло. Нижня губа посередині перервана, вусики торочкуваті. Найбільша довжина до 1–1,2 м, маса до 16 кг, тривалість життя близько 30 років. Верхня частина тіла темна, сірувато-бура, часто із зеленкуватим чи синюватим вилиском, боки сіруваті, сталево-сріблясті, черево жовтувате або молочно-біле.

Стерлядь тримається поодинці або невеликими групами на глибоких руслових ділянках річок з чистою прохолодною проточною водою і піщаним або піщаногальковим ґрунтом. Статевозрілими самці стають у віці 3, переважно 4-6 років, при довжині понад 35 см, самки у 5–9 років при довжині понад 45 см. Нерест проходить у квітні – травні, зазвичай при температурі води 12–17°С. Плодючість до 110–140 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається на глибоких руслових ділянках із швидкою течією і гальковим або кам’янистим ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються до місць постійного життя.

Живиться стерлядь ракоподібними, молюсками, личинками комах та іншими тваринами дна, рідше дрібною рибою. Це надзвичайно обережна риба. Інколи, переважно вночі або ввечері, вона піднімається до поверхні води, щоб поживитись комахами, зокрема одноденками, які падають у воду. Для цього риба перекидається догори черевом. Взимку не живиться. У цей час стерлядь перебуває в глибоких ямах. Вона залишає їх лише після сходу криги, перед початком нерестової міграції.

Чорна ікра стерляді – одна з найкращих на ринку вишуканих делікатесів. Стоїть на третьому місці в так званому рейтингу «ікорної ієрархії», після білуги і осетра. Чорна ікра цінний харчовий продукт, що містить різні вітаміни (А, група В, C, E, D), макро- та мікроелементи (кальцій, фосфор, селен та інші), незамінні амінокислоти та омега-3 ненасичені жирні кислоти.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так за один екземпляр виловленої стерляді прісноводної розмір компенсації складає 48 000 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Довідкова інформація

У 2012 році Національний банк України випустив дві пам’ятні мотети номіналом 2 гривні (нейзильбер) і 10 гривень (срібло), присвячені зникаючому виду – стерляді прісноводній.

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


Комментировать

Дякую Вам за цікаві та інформативні статті! :)

Дуже раді, що наші матеріали Вас зацікавили. Сподіваємось, що і надалі наша інформація буде цікава і корисна для наших читачів.Foxy*,

Дуже раді, що наші матеріали Вас зацікавили. Сподіваємось, що і надалі наша інформація буде цікава і корисна для наших читачів.Foxy*,

Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!