Червонокнижні види риб Чернігівщини. Ялець звичайний


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового, марену дніпровську та стерлядь прісноводну. Наступний представник – ялець звичайний.

Ялець звичайний (Leuciscus leuciscus (Linnaeus) відноситься до класу - Променепері риби (Actinopterygii), ряду - Коропоподібні (Cypriniformes), родини - Коропові (Cyprinidae). Один з близько 30-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

У народі ялець звичайний має декілька назв: єлець, ялич, клювак, вербляник.

Широко поширений в річках і озерах басейну Пн. Льодовитого океану, Балтійського, Чорного, Азовського, Каспійського морів, в озерах Сибіру, Пн. і Центрального Казахстану.

В Україні раніше був поширений фактично в усіх великих річках і в їх придатковій системі, а також у проточних озерах і в дніпровських водосховищах, зустрічався також в Дніпровсько-Бузькому лимані.

В останні десятиріччя чисельність яльця різко скоротилася. Зараз фактично зник з руслової частини Дніпра і його водосховищ та крупних приток, в басейні Пд. Бугу, дуже нечисленний в басейні Дністра та Дунаю. Зникнення типових біотопів відбулося у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненого гідротехнічним будівництвом, забрудненням води та надмірним виловом.

У 2009 році даний вид риби був занесений до Червоної книги України, Європейського червоного списку, МСОП, як вразливий вид.

Ялець звичайний - прісноводна річкова зграйна придонна риба чистих текучих вод, яка віддає перевагу прибережним ділянкам з піщаним або піщано-мулистим ґрунтом. Чутлива до нестачі кисню. Статевої зрілості досягає у віці 2–3 років при довжині тіла близько 9–10 см. Розмноження відбувається з кінця березня, при прогріванні води до 5–6°С, до початку, а інколи й до кінця травня. Плодючість до 22,6 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається за один раз в місцях із швидкою течією на різні донні предмети, зокрема на рослинність. Живиться переважно організмами бентосу: червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах, дорослими комахами, які падають у воду, а також ікрою риб та рослинністю.

Має видовжене, низьке, ледь стиснуте з боків тіло. Анальний плавець з виїмкою. Рот нижній, маленький. Спина темна, від темно-сірого або оливковозеленкуватого до чорного кольору, боки світло-сірі із сріблястим вилиском, черево світло-сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні, черевні і анальний блідо-жовті або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-оранжева. Найбільша довжина тіла 20–25 см, зазвичай 10–15 см, маса до 100 г, зазвичай 30–50 г, тривалість життя до 8 років. За своїм зовнішнім виглядом ялець дуже подібний до молодого головня, але відрізняється від нього більш стиснутим тілом, вужчою головою, малим ротом.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так, за один екземпляр виловленого яльця звичайного розмір компенсації складає 330 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

Комментировать

Дякую Вам за цікаві статті!

Ви робите дуже велику справу...!

Доброго дня. Дуже раді, що наші матеріали цікаві і знаходять своїх читачів.Foxy*,

Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!