На Чернігівщині зафіксовано перший випадок літньої задухи риби


Аномальна спека цього літа негативно впливає на стан водних об’єктів та їх мешканців. Високі температури повітря призводять до нагрівання води, швидкого розкладання органіки та розмноження синьо – зелених водоростей. Виникає ефект «цвітіння води» та різко падають показники вмісту кисню.

12 липня 2021 року Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано загибель риби на р. Мена, поблизу с. Осьмаки Менської громади Корюківського району. Загиблу рибу у кількості 31 екз (плітка, краснопірка, окунь), загальною вагою 4 кг виловлено з водойми та утилізовано. Проби води, відібрані лабораторією Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, показали зниження до критичного рівня розчиненого у воді кисню: перша проба - 0,4 мгО2/дм3, друга проба - 2,4 мгО2/дм3, при нормі не менше 4,0 мгО2/дм3.

Зниження концентрації розчиненого у воді кисню веде до кисневого голодування (гіпоксії) – риби починають активніше рухатися. Якщо таку рибу вдається виловити, то у неї відзначається блідість зябер і слизової оболонки рота, яка іноді набуває синюшного або брудно – синюшного відтінку. Очі стають каламутними. Дихання прискорене, рот і зяброві кришки відкриті. В результаті кисневого голодування утворюється багато неокислених продуктів, у тому числі і молочної кислоти, концентрація якої в крові і м’язах на момент загибелі риби досягає 120 мг. При огляді загиблої в результаті задухи риби відзначаються всі ознаки кисневого голодування: рот широко відкритий, зяброві кришки підняті і сильно відстовбурчені в сторони, зябра розпластані. Кров темно–вишневого кольору, погано згортається.

Найпершим та найбільш дієвим методом боротьби із задухою є аерація (насичення) води киснем та постійний контроль за станом розчиненого у воді кисню.

При пониженні концентрації кисню у воді, різкому зниженню рівня води у водоймах необхідно забезпечити своєчасну аерацію, використовуючи для цього мотори човнів, мотопомпи, підвісні мотори, пожежні помпи. Також доцільно використовувати компресори, котрі нагнітають повітря безпосередньо у воду. Мотопомпи встановлюють на березі водойми. Підвісні мотори, компресори встановлюють на плавзасобах, забезпечуючи їх рух по всій акваторії водойми. Особливо швидко збільшує вміст кисню перелопачування води підвісними моторами. Для цього мотор підіймають таким чином, щоб його лопаті були лише на декілька сантиметрів під поверхнею води.

Слід значну увагу приділяти проведенню профілактичних заходів попередження літніх явищ заморів. Зокрема, необхідно обкошувати надводну рослинність, вилучаючи її із води, через те, що її перегнивання забирає із води кисень. Якщо на водоймі помітні ознаки літньої задухи риби, то необхідно посилити водообмін водного об’єкта. Для цього потрібно збільшити проточність води. При сильному цвітінні синьо-зелених водоростей їх можна знищити, застосовуючи рівномірне обприскування водойми мідним купоросом (0,6 г на 1 куб. м).

Чернігівський рибоохоронний патруль закликає всіх кому небайдужа доля мешканців наших водойм: керівників територіальних громад, користувачів, рибалок – промисловиків та любителів, представників громадських організацій, слідкувати за станом водойм та, за можливості, проводити профілактичні заходи для попередження літньої задухи водних біоресурсів. Якщо ви помітили ознаки задухи риби, негайно повідомляйте на «гарячу лінію» управління (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Фото з Інтернет мережі


Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!