Особливості нересту судака


Судак звичайний (Sander lucioperca) - вид риб роду Судаки, родини Окуневих (Percidae). Важливий промисловий об'єкт, також об'єкт спортивного рибальства.

Широко поширений в прісних водоймах Східної Європи та Азії, зустрічається в річках басейнів Чорного, Азовського морів, Каспійського, Аральського морів, озер Іссик-Куль і Балхаш, також в озерах і розпріснених ділянках морів. У Західній Європі відзначений як вид-вселенець.

Нерест у судака відбувається навесні, коли температура води доходить до позначки близько 12 градусів (квітень - початок травня). Статевої зрілості досягає на третьому - четвертому році життя. Для нересту вибирає мілководні ділянки, зазвичай, з затопленими кущами, деревами або великим сміттям на дні.

Самка відкладає ікру в заздалегідь підготовлені гнізда. Для цього завчасно готує гніздо в затишному місці: активно обмахує ділянку черевними плавниками для видалення залишків сміття і рослинності, розчищає дно, створюючи чисту поверхню. Самці вирівнюють ґрунт для кладки. Разом риби створюють поглиблення на дні глибиною 5 – 10 см. Судак любить робити овальні виїмки для кладки довжиною до 0,6 м.

Самка з самцем або декількома самцями відправляється в підготовлене гніздо і починає відкладати ікринки. Плодючість судака досить висока до 300 тис. ікринок. Ікра дрібна, жовтувата, діаметром приблизно 1 мм. Всю ікру запліднює найбільший самець.

Самці захищають кладку, періодично очищують від сміття і мулу та роблять аерацію води. У разі вилову судака - захисника вся кладка гине.

Після появи більшої частини молодняку дорослі особини залишають кладку. Молодь живиться спершу дрібними безхребетними. Досягаючи розмірів близько 8 - 10 см, судак починає вести хижий спосіб життя - майже повністю переходить на живлення молоддю інших видів риб.. При хороших умовах живлення вже на 2-му році життя судак здатний досягти маси до 500 - 800 грамів.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує що у 2021 році на водоймах області встановлені наступні терміни нерестової заборони:

- з 1 квітня до 31 травня (включно) – р. Дніпро – від м. Лоїв до с. Нижні Жари, Республіки Білорусь, р. Сож від населеного пункту Яриловицький Скиток до гирла річки;

- з 1 квітня до 9 червня (включно) - у всіх водосховищах;

- з 1 квітня до 20 травня (включно) - у всіх інших річках в кореневих водах;

- з 1 квітня до 29 червня (включно) - в придатковій системі водойм.

- з 1 квітня до 29 червня (включно) - лов раків у водоймах, що підконтрольні управлінню в період виношування ікри, личинок і першої линьки;

Рибпатрулем розроблена інтерактивна карта місць, відкритих для любительського рибальства однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега в межах Чернігівської області, якою можна скористатися за посиланням https://goo.gl/1Dcbns.

Якщо Ви стали свідком порушення природоохоронного законодавства, просимо повідомити про це Чернігівський рибоохоронний патруль за вказаними номерами «гарячої» лінії»: (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57.

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!