Боротьба із явищами задухи


Державними інспекторами Чернігіврибоохорони проведено заходи по боротьбі із зимовою задухою риби.

Задуха (замор) риби - різновид екологічного лиха, масова загибель риби від задухи в результаті кисневого голодування, викликаного нестачею або повною відсутністю розчиненого у воді кисню.

Збагачення води киснем зазвичай здійснюється двома способами: захопленням і розчиненням з навколишнього повітря (за допомогою вітру і дощів), а також завдяки життєдіяльності водоростей (фотосинтезу). Замору в тій чи іншій мірі схильні практично всі мілкі водойми, в яких відсутня течія, а також водойми, схильні до евтрофікації ( збагачення водойм біогенними елементами, що супроводжується підвищенням продуктивності водойми. Евтрофікація може бути наслідком природного старіння водойми, внесення добрив або забруднення стічними водами.). Першими гинуть види риб, чутливіші до нестачі кисню плітка, окунь, щука, лящ, верховодка, а також раки, молюски.

 За науковими даними мінімум вмісту кисню (мг/дм3) у воді в зимовий період для виживання риб для різних видів різний (щука, окунь, плітка, короп, лящ – 4,0; вугор річковий – 3,6; білий амур - 3,0); найбільш витривалими до вмісту кисню є в’юн (0,8), карась сріблястий (1,0), лин (2,0). Мінімально допустима рибогосподарська норма становить 4,0 мг/дм3.

Ознакою різкого зниження кисню у водоймі є скупчення біля поверхні води в прорубаних лунках молоді риб, водних жуків та плаваючих личинок комах. Це вже сигнал на сполох - ситуація критична!

Доступним та найдешевшим заходом попередження задухи є прорубування ополонок (для забезпечення доступу атмосферного кисню). А щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, потрібно в них вставляти снопики, виготовлені з трубчастих стебел рослин (наприклад тих, які ростуть по берегах водойм).

Державними інспекторами Чернігіврибоохорони разом з представниками громадськості 02.02.2016 на озерах Магістрацьке та Лопуховате біля с.Анисів Чернігівського району проводились заходи щодо подолання явищ задухи.

Було прорубано кілька десятків ополонок, заміряно температуру води та вміст кисню.

Чернігіврибоохорона просить всіх небайдужих повідомляти про всі випадки ускладнення екологічного стану, виявлення передумов виникнення задухи у водоймах на території області за телефоном «гарячої» лінії 0991121344 та (0462)937557 (цілодобово), на електронну адресу:[email protected] або в соціальну мережу Фейсбук Чернігіврибоохорони для вжиття відповідних заходів.

Комментировать
За науковими даними мінімум вмісту кисню (мг/дм3) у воді в зимовий період для виживання риб для різних видів різний (щука, окунь, плітка, короп, лящ – 4,0-??? Де ви такі дані берете? Коли почне гинути від задухи короп, то такі види як окунь уже перегниють!
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!