Гроші з води, або хто в цій країні переможе рибну мафію?


 

 

Рибний бізнес в Україні – це ціла імперія зі своїми законами, ієрархією та смотрящіми. Із офіційних повідомлень Держрибагенства, лише цього річ зафіксували порушень на 35 мільйонів гривень.

Про ненаситних браконьєрів, які нещадно нищать рибу заради заробітку, не зважаючи на сезон, нерест, офіційні заборони та встановлені квоти у новинах розказують щороку. І фабула цих повідомлень, як правило однакова: затримали, рибу вилучили, наклали адмінштраф.

З офіційних повідомлень держорибагенства – лише за цьогорічні півтора нерестових місяці зафіксували порушень на 35 мільйонів гривень. Щоправда "зафіксувати", тобто виписати штрафи, і отримати реальні гроші до казни – то речі таки різні.

І попри високі штрафи рибалки не відмовляються від спокуси збільшити улов по максимуму, бо ж це все гроші. А можливість домовитись із рибінспектором збільшує шанси уникнути справи та адмінштрафу. Корупція є не лише у вищих ешелонах влади, вона може зачаїтися навіть у комишах на сусідній водоймі. За певну мзду інспектор дозволить ловити вам тонами. Тобто не помічатиме зухвалого вилову. В народі це називають "кришуванням".

І от як побороти це замкнене коло? Ще 2 роки тому кабмін Яценюка доленосно вирішив ліквідувати всю рибінспекцію, що давно мала славу однієї з найкорумпованіших структур. Ну, ситуацію можна порівняти із тою, коли ліквідовували ДАІ, потім міліцію, щоб створити нову незалежну природоохоронну структуру. В даному випадку – рибний патруль. Старт реформі дав нинішній очільник держрибагенства Ярема Ковалів.

Співробітники риб патруля за задумом мали б відрізнятися насамперед чесністю, принциповим ставленням до служби та стійкістю до хабарів. Набір до регіональних підрозділів мав так само проходити на конкурсній основі. І от дотепер реформа не завершена. Знайти та поставити у регіональні відомства справжніх принципових та непідкупних стало таки проблемою. Найбільше скандалів навколо конкурсу та призначень прийшлося на Черкащину.

Черкаси, до речі – дуже перспективний регіон. Кременчуцьке водосховище годує не одну сотню рибалок і десятки рибних артілей. Сезонні заборони на вилов та встановлені державою квоти для багатьох – порожній звук. Їсти та заробляти вони хочуть щодня, а дотримання квот часто зводить нанівець витрати на утримання штату рибалок та техніки.

Мова йде здебільшого про так званих промисловиків – тобто про підприємців, в яких вилов та торгівля рибою поставлені на потік. І парочкою карасів вони не переймаються.

Процвітанню такого бізнесу принципові державні наглядачі за водоймами могли б добряче зашкодити. От і не складається у регіоні із цією структурою.

Там за посаду головного рибного патрульного розпочалася справжня битва. Інспектори, що були в темі та й напевне ще в долі, це до речі нашому агентові під час розслідування підтверджували і самі рибалки, пішли у ва-банк. Хоч і конкурс провели, і очільника вже ніби вибрали – Олега Синицю, і вже майже призначили на посаду… Як от почалися скандали, інтриги та навіть затримання із залученням правоохоронців.Спочатку підлеглого Синиці інспектора СБУ схопило на хабарі, далі в біографії спливли факти зухвалого браконьєрства. Призначення врешті так і не відбулося. Далі почалися мітинги та акції перед Держрибагенством. Чи правдиві вони, чи сфальшовані – питання справді відкрите. Тож навіть участь впливових громадських активістів у цьому дійстві викликала справжній розкол в "Автомайдані".

Справжній риб патруль, саме той, незалежний і принциповий, яким його замислювали з самого початку – як кістка в горлі так званій рибній мафії. Зараз його створенню йде шалений опір, і черкаська історія тому підтвердження.Наші агенти кілька діб провели у човні в акваторії Дніпра, розслідуючи реальні зв’язки рибалок-підприємців та держнаглядачів. З побаченого та почутого стало зрозуміло – на водоймах крутяться шалені гроші, відмовлятися від яких ніхто просто так заради закону та турботи про природу не буде. Тож, чи стане сил реформованому відомству перемогли рибну мафію, чи гарна реформа так і загине в зародковому стані? Поки триває вся ця катавасія, реальний контроль над водоймами втрачений.

Источник: 24 Канал

 

Комментировать
Покі в нашій Державі до влади не прийде Українській Піночет порядку не буде ні дє.
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!