Червонокнижні види риб Чернігівщини. Бистрянка російська


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового, марену дніпровську, стерлядь прісноводну, яльця звичайного та йоржа носаря. Наступний представник – бистрянка російська.

Бистрянка російська (Alburnoides bipunctatus rossicus Berg) відноситься до класу - Променепері риби (Actinopterygii), ряду - Коропоподібні (Cypriniformes), родини - Коропові (Cyprinidae). Один з 5 видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України.

Поширений в річках басейну Чорного, Азовського і Каспійського морів. В Україні зустрічається в басейні Західного Бугу, Дністра, Південного Бугу, Дніпра, Сіверського Дінця, річок Північного Приазов’я.

Має видовжене, досить високе, сплюснуте з боків тіло. За основою черевних плавців починається не вкритий лускою кіль. Спина майже чорна з зеленкуватим або синюватим відтінком, боки синювато- або зеленкувато-сріблясті, черево сріблясто-біле. Вздовж бічної лінії подвійний ряд темних крапок-штрихів (подвійна «стрічка»). Черевні і анальний плавці при основі жовтуваті, червоні або сіруваті, при кінці безбарвні, всі інші плавці сірі або зеленкувато-сірі. Досягає найбільшої довжини тіла до 12–13 см, маса до 30 г, тривалість життя не перевищує 5-6 років.

Статевозрілою стає у 2 роки при довжині тіла близько 5-5,5 см. Розмноження триває з середини травня до кінця червня. Плодючість до 8 тис. ікринок. Ікру відкладає кількома порціями на мілководних ділянках із швидкою течією і твердим піщаним, гальковим або кам’янистим ґрунтом. Живиться дрібними організмами планктону і бентосу, падаючими у воду комахами, часто водоростями й ікрою риб.

Назва бистрянки пов'язана з її способом життя. Ця риба живе в річках з чистою водою, багатою киснем, при цьому тримається ділянок з швидкою течією, так званих бистрин. Характерна бічна лінія подарувала рибі латинську назву bipunctatus - двокрапкова. Німецька назва бистрянки - Schneider - перекладається як «кравець» і, швидше за все, пов'язана зі своєрідним способом пересування риби у воді.

З кінця 1970-х рр. постійно скорочує ареал і чисельність бистрянки російської. Фактично зникла в басейнах річок Пн. Приазов’я, Сів. Дінця, стала рідкісною в басейнах Дніпра і Пд. Бугу і нечисленною в Дністрі. Зникає у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої в першу чергу випрямленням руслових ділянок, гідротехнічним будівництвом, а також забрудненням води.

У 2009 році даний вид риби був занесений до Червоної книги України, списків Бернської конвенції, МСОП та Європейського червоного списку.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так, за один екземпляр виловленої бистрянки російської розмір компенсації складає 660 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!