Червонокнижні види риб Чернігівщини. Йорж носар


Чернігівський рибоохоронний патруль продовжує рубрику про риб, занесених до Червоної книги України, які можуть зустрічатися у водоймах на території Чернігівської області. В попередніх матеріалах ми вже розповідали про миня річкового, марену дніпровську, стерлядь прісноводну та яльця звичайного. Наступний представник – йорж носар.

Йорж носар (Gymnocephalus acerinus) відноситься до класу Променепері риби (Actinopterygii), ряду - Окунеподібні (Perciformes), родини - Окуневі (Percidae). Один з 4-х видів роду у фауні України.

У народі йоржа носаря називають бірюком.

Від звичайного йоржа він відрізняється довгим рильцем та дрібнішою лускою. Загалом формою голови та пропорціями тіла ця риба дещо нагадує йоржа смугастого. Зустрічається в басейнах Чорного та Азовського морів: в річках Дністер, Південний Буг, Дніпро, Дон, Кубань та в їхніх притоках, які мають швидку течію. Натомість звичайний йорж мешкає в мулистих затінених місцях.

Носар має невисоке, видовжене тіло стиснуте з боків. Спинний плавець складається з двох сполучених між собою частин. Хвостовий плавець з незначною виїмкою. Голова видовжена, клиноподібна. Рило видовжене. Рот невеликий, нижній, висувний. На щелепах велика кількість дрібних зубів. На задньому краї зябрових кришок слабкі, загострені шипи. Уздовж задніх та нижніх країв передкришок гострі шипи. Довжина тіла 20 см, маса - до 200 г. Верх тіла жовтавий, спина та боки з бурувато-зеленавим полиском, черево білувате. На спині та боках тіла, а також на перетинках передньої колючої частини спинного плавця є чітко окреслені округлі чорні плями. Хвостовий плавець сіруватий, решта плавців світло - білуваті.

Здатність до відновлення популяції у даного виду посередня. Дорослий носар, як і інші риби, у яких відсутній плавальний міхур, є бентичним мешканцем. Харчується донними червами, дрібними молюсками, водяними комахами, личинками комарів тощо. Активний ввечері та вночі. Найактивніший при температурі води 10-24° С. Зимує носар зграями у глибоких замулених ямах. Тривалість життя носаря 8-10 років.

Дуже чутливий до вмісту кисню у воді. Статевої зрілості досягає у 3-4 роки. Плодючість до 20-30 тис. ікринок. Нерест порційний: перший відбувається за температури води 6-8°С на початку квітня, другий - у травні за температури води 12-14°С. Нереститься невеликими зграями. Ікру відкладає на перекатах з швидкою течією, на піщане чи кам'янисто-галькове дно. Ікра клейка.

У старовину носар був об’єктом численного вилову, подавасвя на царські столи, як основний інгредієнт «царської» юшки.

У 2009 році даний вид риби був занесений до Червоної книги України, Європейського червоного списку, МСОП, як зникаючий вид. Також охороняється у Дніпровсько-Орільському та частково у Луганському природних заповідниках та у регіональних заказниках Донецький і Деркульський. 

Причинами зазначеного стану є зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води і надмірний вилов.

У грудні 2019 року Укрпошта випустила маркований аркуш та буклет «Червона книга України. Прісноводні риби», де поряд з іншими рибами, занесеними до Червоної книги України, представлений і йорж носар.

Так як дана риба віднесена до Червоної книги України, вилов її заборонений.

За порушення заборони відповідно до ст. 90 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу для фізичних осіб від 340 до 510 грн, для посадових осіб - від 510 до 850 грн.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 визначений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Так, за один екземпляр виловленого йоржа носаря розмір компенсації складає 165 грн.

За порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно - заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України згідно ч. 2 ст. 88 - 1 КУпАП передбачений штраф у розмірі від 1 700 до 3 655 грн з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

Якщо ви стали свідком порушення Правил рибальства чи незаконному збуту водних біоресурсів прохання оперативно повідомляти на «гарячу лінію» патруля (099) 112-13-44 та (0462) 93-75-57 (цілодобово).

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля


Комментировать

Вкусная рыбка и жаренная и для ухи. Чистить не просто, колется больно и очень много слизи. Раньше на донную снасть попадалось их очень много. Считали сорной. Я ловил их в Днепре на границе по фарватеру с Белорусью. Сейчас донной снастью не ловлю (думаю что их по прежнему не мало), он изредка, но на удочку попадается - конечно же отпускаю, зная что в красной книге, но насколько я знаю и мониторил, в Красной книге Белорусии - он не числится и получается несостыковка, Днепр один - по одну сторону реки отпускай, по другую сторону реки - можно забирать. Река - 150 метров -:). Интересный вопрос...

Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!